Květen 2017

Ječení osmé: Otec

29. května 2017 v 19:48 | ZatVik |  Ječení
Když otec nedávno skončil v nemocnici se selhávajícími plícemi, ozval se matce a sestře a požádal je, aby za ním přišly. Mně nenapsal. Dlouho jsem přemítala proč, ale když jsem ho ve špitálu poprvé navštívila, všechno to začalo dávat smysl.

Jela jsem za ním minulý týden ve čtvrtek, doprovázela mě sestra - sama si tam netroufám. Otec ležel v posteli, napojený na hadičky, na obličeji kyslíkovou masku. Ale když jsem vešla, rozzářily se mu oči, jako by rozbaloval vánoční dáreček. Kromě praktických věcí, které bylo třeba probrat (chtěl nás naučit pracovat s jeho internetovým bankovnictvím, vyřešit přepsání jeho auta na sestru...), občas prohodil nesouvisející poznámku o svém životě. Že se neměl honit po Rusku a měl být raději doma. Že si uvědomil, které věci jsou v životě důležité, přičemž rodina a zdraví jsou dvě věci, které měly být na samém vrcholu žebříčku hodnot. A že si doteď neuvědomil, co doma celou tu dobu měl.

Ono mu to opravdu došlo. V té myšlenky mě až mrazí. A došlo mu, že vztah se mnou v poslední době pokazil úplně nejvíc, proto nejspíš nenašel odvahu mi napsat. Bál se a očekával, že nepřijdu. No, jsem asi lepší člověk, než si můj vlastní otec myslel.

Momentálně čekáme, zda se najdou vhodné plíce na transplantaci. Je možné, že jeho tělo plíce nepřijme, a je taky možné, že se operace nedožije, ale moc bych si přála, aby to dopadlo dobře. Nebylo by skvělé, kdyby měl šanci ještě něco napravit?

I když tohle není nejlepší příležitost k sebepoznávání, on sám se o sobě zjevně dozvěděl zajímavé věci. Já koneckonců taky. Především jsem přišla na to, že nejsem chladná, tvrdá mrcha neschopná odpouštět.

Ječení sedmé: Velké odpouštění tatínkům

21. května 2017 v 20:50 | ZatVik |  Ječení
Vždycky jsem byla alergická na takové to velké odpouštění tatínkům v americkém stylu. Je to otřepaná zápletka, kterou je bohužel možné vidět v tolika amerických filmech a seriálech, že musí snad lézt na nervy všem. Probíhá to většinou takhle: Hrdina má od malička špatný vztah s otcem. Buď na něj měl otec přehnané nároky, choval se k němu necitelně, opustil rodinu, nadměrně pil, byl v gangu... důvody jsou různé. Pak hrdina otce dlouho nevídá nebo se s ním jen občas míjí, a statečně se potýká s následky jejich špatného vztahu. A pak to přijde: Otec je nemocný, v ideálním případě rovnou umírá, nebo se prostě najednou rozhodne udělat pro našeho hrdinu něco hezkého a nesobeckého - a bum, je to tady, vše je odpuštěno a otec a syn/dcera se s velkým pláčem smíří. Dojemné jak prase.

Co mám tedy dělat teď, když se ode mě takové velké odpouštění očekává?

Když jsem byla malá, měla jsem otce ráda, jak se to od dětí očekává. Je pravda, že nikdy nebyl jeden z těch skvělých, srdečných tatínků, kteří by se pro děti rozkrájeli, ale fungoval jak měl. Kromě toho měl dobrou, stabilní práci v jedné stavební firmě a nosil domů relativně dost peněz.
Pořád ještě jsem byla škvrně, když začal pracovat v zahraničí. Začalo to Slovenskem a Polskem, kde trávil třeba tři týdny, aby pak na týden zajel domů. Skončil v Rusku, odkud domů jezdil třeba jednou za tři měsíce či půl roku, jen aby si prodloužil vízum. Když už byl jednou za čas doma, chtěla jsem s ním aspoň strávit nějakou tu chvilku, hrát si s ním, vyjít na túru... On byl ale obvykle unavený a všeobecně otrávený a malou štěbetající dívenkou se nechtěl nechat obtěžovat.

Bylo mi sedm, když jsem se dozvěděla o jeho milenkách. Byl totiž tak hloupý, že nechal kufr se všemi fotkami, dopisy a dárečky od těchhle ženských u nás doma na půdě. Se sestrou jsme byly přirozeně zvědavé, a protože jsme si na půdě běžně hrávaly, tajemný černý kufr jsme jednou otevřely. Fotky a dopisy byly samy o sobě dost velká rána, ale aby to bylo ještě horší, jedna z otcových ženských mu věnovala svůj deník.

Bylo smutné číst si o tom, jak otec jezdí po výletech s cizí ženou, když nemá čas někam vzít svoje děti. Bylo nechutné číst si o detailech z jejich intimního života. A dodnes mě rozčiluje, že neměl ani tolik slušnosti a zájmu o svou rodinu, aby se těchhle věcí zbavil. Bylo mu jedno, že se o tom dozvíme? Možná že ano. Možná je opravdu schopný milovat asi tak moc, jako je toho schopný shnilý pařez.

Když potom odešel ze zavedené firmy s cílem podnikat sám za sebe, s penězmi to šlo taky z kopce. Poslední roky pracoval aspoň sezónně, ale už má svůj věk a nikdo ho nastálo nezaměstná.

Vím, lidé jsou různí, a proto jsem se snažila ho pochopit. Snažila jsem se udělat několik vstřícných kroků, víc než dokážu spočítat, ale on to vždycky nějak podělal. Nedávno, hned po babiččině smrti, se se mnou opravdu příšerně pohádal. Kvůli úplné hlouposti - neosmažila jsem řízky - ale pro něj to byl dostatečný důvod. Ponížil mě před známými a před mým jediným kamarádem, a já jsem mu sdělila, že ho nenávidím a končím s ním. Myslela jsem to vážně a myslím to vážně doteď.

Ženy si prý podvědomě za partnery vybírají kopie svých otců. Ta představa mě děsí víc, než možnost, že zůstanu sama.

Ten člověk nefunguje jako citová opora. Nefunguje jako živitel rodiny. Ztrapňuje mě ve společnosti. Nelžu, když říkám, že ho nenávidím.

Jenže teď se ukázalo, že je těžce nemocný. Od babiččina pohřbu se mnou prohodil jen pár nezbytných slov, ale teď vyžaduje, abych za ním přijela do nemocnice. Okolí mě začíná ponoukat k velkému odpouštění. Jenže já nežiju v americkém filmu. Nestojím o smíření s ním, nehodlám mu odpouštět, že podělal co mohl. Jeho nemoc mě nezbavuje práva být na něj naštvaná. Už žádné vstřícné kroky, které mi jen kradou sebeúctu a nevedou k žádnému výsledku.

Ne, pokud se sám nebude snažit, a to on nebude.