Ječení třetí: Babička

2. dubna 2017 v 16:58 | ZatVik |  Ječení
Nejsem si jistá, jestli věřím na nějaký posmrtný život. Nejspíš ne. Jsou ale chvíle, kdy bych si přála mít jakoukoli víru, ve které bych mohla najít útěchu, a tahle chvíle je přesně taková.
Mé první ječení bylo o babičce a o tom, že bojuje s příšernou nemocí. Minulou neděli ale dobojovala. Její tělo už to nemohlo zvládnout, i její vůle postupně slábla. A tak je pryč.
Rozloučili jsme se s ní v pátek v úzkém rodinném kruhu. Obřad byl krátký a důstojný, velmi podobný tomu dědovu před lety. Babička sama si to tak přála. Nelibovala si ve velkých akcích, a i pro nás to tak bylo snazší, i když pořád ne jednoduché.
Je neskutečné, jaké věci člověku chybí, když odejde blízká osoba. A na co všechno si v takovou chvíli vzpomenete! Na první pohled jsou to maličkosti, ale právě ty jsou nakonec hrozně důležité. Já vzpomínám třeba na to, jak se mnou, když jsem byla malá, dělala domácí úkoly. Vždycky nenáviděla moje písmo a každou chvíli mě plácla přes prsty, protože jsem nedodržovala sklon. Taky měla ve zvyku mi bez varování stáhnout vlasy do palmičky, a vždy je omotala obyčejnou gumičkou tak, že pak vlasy nešly rozčesat. Myslím na to, jak neskutečná to byla dáma - nikdo, ani její synové, nemohl vědět, že dělá i tak běžné věci, jako je třeba vyprazdňování. Babička prostě na záchod nechodila! Vzpomínám na to, že si každý dáreček, který od nás kdy dostala, vzorně vystavovala. Ať už to byla pohlednice odněkud z výletu, obrázek, který jsem nakreslila, nebo třeba jen pitomá dětská básnička, kterou jsem složila, pro všechno našla místo.
Milovala nás a dřela pro nás, a já se jí za to nemůžu nijak odvděčit. Snad se jen můžu pokusit žít život, který by za něco stál.
Zatímco tohle píšu, mám v očích slzy, proto to nebudu více protahovat. Ale pokud to budete číst, vzpomeňte si na svoje babičky, jako já vzpomínám na tu svoji. Myslete právě na ty maličkosti, které z nich dělaly lidské bytosti. Nezapomeňte.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama